Eesti Hoki külas Vastseliinas
14.12.2020
Küllap kellelegi üllatuseks ei tule, et suurem hokitegevus Eestis on koondunud keskuste ümber, milles võimalik jäähallis treenida. Mis aga võib ka ümberkaudsetele üllatusena tulla, et Võrumaal, väikeses Vastseliina nimelises vallas näevad kohalikud entusiastid vaeva, et hokitegevus seal mitte ainult ei toimuks, vaid kasvaks ja areneks. 


Käisime külas Vastseliina Hokiklubi MTÜ loojal Taavi Tuvikesel, kelle südameasi on ka tänavu avatud multifunktsionaalne spordiväljak, millel suvel rull- ning talvel jäähokit mängida saab. 

''Alustasin isegi hokimängimisega, kuna väiksena sai külmunud järvel mängimas käidud. Tollal ju mingit korralikku varustust ei olnud, nahast uisud või osad lapsed suisa viltidega jääl. Tänapäevase varustusega seda võrrelda ei anna, aga siis oli väga põnev! Kõik tahtsid aina õues olla, '' alustab Vastseliina Vapsikute asutaja Taavi Tuvike

''Kunagi hankisin Jüri Rooba ja Taavi Kookmaa kaudu poordid ning hakkasin jääd tegema, lootuses, et kohalikud lapsed ka vedu võtavad. Ühel hetkel, hokiklubi tarvis, asutasime kahekesi siin teise kohaliku mehega MTÜ ja kui Tartus jääl mängimas käima hakkasime, tekkis ka liikmeid juurde. Praegu käimegi kahel korral nädalas Tartus: neljapäeval mängivad täiskasvanud, pühapäeval lapsed. Tartust on pärit ka meie treener. Suvel, kui jääl käia ei saanud, sõitis treener suisa meile siia kohale ja treenisime siin, rulluiskudel. Lapsi on nimekirjas 40 kanti, stabiilselt võtab treeningutest osa 10-12. Praegune mitmeotstarbeline väljak valmis tänu EAS-i rahastusele, nemad nägid projektis potentsiaali.''

Kohalikele (miks mitte ka võrulinlastele) on väljak sellise ilmaga ideaalne: sademeteta, paari kraadi jagu miinust ja kui päike looja läheb, saab valgustust kasutada. Tuvikese hinnangul aga on murekohaks, et inimesed isegi ei tea väljaku olemasolust:

''Keegi ei usu, et sellises väikeses kohas võiks olla võimalus uisutamas käia, nii korraliku platsi peal. Muidugi on probleemiks ka see, et sõltume ilmast. Ei saa midagi pikalt ette planeerida ega lubada, kuna jää olemasolu sõltub temperatuurist. Avamisega sai ka tol hetkel venitatud, sest Eesti kliimas ei tea ette, mida toob sügis ja kuidas on talv: kui plats mullu valmis sai, tegime väikestega ühe trenni, suurtega üritasime ka (ja hiljem olid augud järel..) ning kokkuvõttes tegime talve peale tsooni jagu jääd, mida üritasime hoida, et saaks natukenegi mängida. Suuremat, avaüritust, sedasi ju ei tee. Tollal mõtlesimegi, et jätame avapeo kevadesse, aga siis asus viirus levima ning kadus üldse lootus midagi suuremat teha. Augusti lõpul, huviringide päeval, õnnestuski tuua tähelepanu koolile, sealsele huvitegevusele ning ka väljakule. Laias laastus võis ürituselt paarsada inimest läbi käia.''  (Spordiväljaku avalugu saab lugeda siit)

Korraliku hokijärelkasvu jaoks on aga tarvis stabiilsust ja pidevaid treeninguid (lähimad jäähallid asuvad Tartus, Viljandis või lõunanaabrite juures Valmieras), aga praegust olukorda arvestades pole kindel, millal hallitreeningutega üldse jätkata saab:

''Kas ja kuidas Tartus treenimine jätkub.. Kui algavast nädalast ka soojaks läheb, pole üldse võimalik jääd teha. ''

Koroonamõjutuse plusspoolena toob Tuvike välja koolipoolse korralduse lapsed vahetundides õue saata: kui muidu said õpilased õppetöö vahepeal kott-toolides jalad seinale visata, siis praegu näeb koolikord ette puhkeminuteid õues. 

Kuigi huvitegevus Vastseliinas on mitmekülgne: tegutsevad nii vutiklubi, judo- ja tantsuringid, laskesuusatamine, on ütlematagi tore, et kohalikel on huvi oma aega panustada ka sellesse, et jää- ning rullhoki edeneks.  

Hoidke Vastseliina Hokiklubi  tegemistel silm peal ning kui ilm vähegi lubab, haarake uisud kaasa ja nautige vabas õhus libisemist, plats on külastajatele avatud!OTSID

KINGITUST

VÕI 

FÄNNIKAUPA ?

VAATA, MIDA PAKUME: 

E-POODI