Tiit Karuksi kommentaar: Kes on Karl Liiv?

Tiit Karuksi kommentaar: Kes on Karl Liiv?

Noorematele spordihuvilistele ei ütle see nimi midagi. Kardetavasti ka mitte suurele osale vanematest huvilistest (näiteks seitsekümmend pluss). Ometi on Karl Liiv üks Eesti läbi aegade teenekamaid hokimehi.

Tallinnas 1921. aastal sündinud Liiv tegi hokiga tutvust Kadrioru noortepargi poistemeeskonnas ja tegutses algusest peale väravavahina. Tuli Tallinna Dünamo puurivahina kolmel korral Eesti meistriks (1946, 1948, 1949). N Liidu meistrisarja kuulus Tallinna Dünamo koosseisus 1945. aastast. Neli aastat hiljem, 1949ndal, kutsus tollane Moskva Dinamo peatreener Arkadi Tšernõšov andeka puurivahi oma meeskonda. Liiv otsustas minna.

Tollal oli Tšernõšov koos Anatoli Tarassoviga ka N Liidu koondise treener. N Liidu meistrisarjas olid nad aga konkurendid: Tarassov juhendas CSKA meeskonda. Koondise lootsidena omandasid legendaarse kuulsuse ja saavutasid üksjagu suuri võite. Suure suuga Tarassov jättis vaoshoitud Tšernõšovi laia publiku ja ajakirjanduse silmis küll mõnevõrra varju, seda suurem oli aga Tšernõšovi osa võiduka koondise taktikaliste käikude kujundamisel.

Moskva Dinamo periood oli Liivi karjääris kuldne aeg. !954. aastal tuli ta Dinamo koosseisus N Liidu meistriks, kui Dinamo edestas igivaenlast CSKAd kolme punktiga. 1977. aastal Eesti NSVs ilmunud raamatus „Jääpall. Jäähoki“ on kirjas: „ Dünamo treener Arkadi Tšernõšov oskas suurepäraselt kasutada armeemeeskonna veel nõrka kokkumängu.“ Lisaks pälvis Liiv N Liidu meistrisarjas kaks hõbe- ja kolm pronksmedalit. 1953. aastal tuli Dinamo koosseisus N Liidu karikavõitjaks. 1950. aastal sai esimese Eesti hokimängijana meistersportlaseks.

N Liidu koondisesse Liivil ei õnnestunud pääseda (poliitilise usaldamatuse tõttu, on väidetud Eesti Spordi Biograafilises Leksikonis), ehkki ta oli 1950ndate esimesel poolel punaimpeeriumi paremaid puurivahte. Tema mängutehnikast vändati koguni õppefilm.

Kahju, aga Liivi usutleda mul paraku ei õnnestunud.

Karl Liiv suri 1979. aastal 58-aastasena sünnilinnas Tallinnas.