Tiit Karuksi kommentaar: hoki on eestlaste jaoks

Tiit Karuksi kommentaar: hoki on eestlaste jaoks
Nii kirjutas Tiit Lääne 1988. aastal ja mina kasutasin seda pealkirjana oma mahukas, 30. mail 1988. aastal Spordilehes ilmunud hokiloos. Olen siinsetes kommentaarides kirjutanud Eesti koondise kunagisest võidust Soome üle, N Liidu meistriks tulnud väravavaht Karl Liivist, ookeanitagustes profiliigades mehetegusid teinud Toomas Edurist. Lisagem siia Tiit Lambin, hokimonarh Tihhonovi ajal üks Riia Dünamo paremaid kaitsjaid. Ja ka hiljem on paremad Eestist pärit mängijad jõudnud SM-liigasse, samuti Venemaa meistrisarja.
 
Väljavõte kõnealusest Spordilehe artiklist: “Pärast sõda olid eestlased-lätlased Liidus õpetajate rollis (tõsi, üsna lühikest aega). Vene jäähoki patriarhi Anatoli Tarassovi meenutuskild ( Kehakultuur nr 8, lk 238 – 239): “ (…) Ja pole minulgi põhjust salata, et lühikesel tutvumisetapil jäähokiga aitasid eestlased ja lätlased meid kõvasti. (…)
 
Mäletan esimest mängu Tallinna Dünamoga NSV Liidu meistrivõistlustel. See oli 1947. a. Olin keskründur, minu vastu mängis umbes 28aastane pikakasvuline, kena ja intelligentne mees (tallinlaste liider Lembit Rämmal, keda Tarassov kutsus ka oma meeskonda, Rämmal jäi aga Eestisse – T.K.). Ta meeldis mulle. Ja kuigi me võitsime teid, oli see mäng mulle väga kasulik. (…)””
 
Meenutagem, et aastail 1947 – 1953 kuulus Tallinna Dünamo meeskond N Liidu meistrisarja.
 
Niisiis elas ja hingas hoki kuni ajani, mil siinsed spordijuhid hakkasid Eesti sporti üleliiduliste käsulaudade järgi ümber tegema (eelmise sajandi 60. – 70. aastatel). Spordialad lahterdati perspektiivikateks ja perspektiivituteks. Viimaste hulka kuulusid ka jalgpall ja jäähoki, mis spordikoolidest kõrvaldati. Suure N Liidu nurgakestes püüti kasutada Ida-Saksamaa sõjaväestatud süsteemi, mis muidugi kolinal läbi kukkus.
 
Tasapisi kadusid eestlastest mängijad, treenerid ja kohtunikud. Kui meie jalgpall on uutes oludes jalule tõusmas või isegi tõusnud, siis hokil on see protsess alles algusjärgus. Ehkki: miks ei võiks jäähoki olla ka eestlaste jaoks. Meie naaberriikides Soomes ja Lätis on ju tegemist spordialaga number üks. Ja ka korvpallimaa Leedu hoki on meilt eest ära libisenud.
 
Mulle tundub, et Eesti koondise soomlasest peatreener Jussi Tupamäki suutis süstida siinsetesse inimestesse kübekese optimismi. Antud hetkel on vajalik, et meie mängijad pürgiksid välisliigadesse ja oleksid seal natukenegi märgatavad. Robert Rooba ja NHLi eeldrafti kuuluv Robert Arrak võiksid siin olla omamoodi teenäitajad. Ja kohalik hoki võiks olla sutike atraktiivsem.
 
P.S. Tondiraba jäähalli näol on meil ju nüüd olemas täiesti nüüdisaegne treeningu- ja mängupaik.
 
FOTOL: Eesti koondise ründaja Robert Arrak

Attachment

IIHF World Championships Div 1B Belfast April 2017