Töömees, tõsine selline: Artjom Anufrijev

Töömees, tõsine selline: Artjom Anufrijev

Kahjuks iseloomustab Eesti lastehokit ründemängukultus. Pea iga lapsevanem, kes oma võsukese hokitrenni viib, ootab, et poeg asub meeskonna esimesse ründekolmikusse ning kukub uhama väravaid. Kui treener üritab poissi kaitsesse suunata, siis on issi-emme kohe murega platsis – kas tõesti on minu pesamuna nõnna kehva, et ründesse ei sobi?

Tegelikult ei ole see sugugi nii. Kaitsemängija positsioonilt saab teha nii väravaid, kui palju muudki hokiväljakul. Tegelikult isegi rohkem mängida litriga kui kiire äär, panna keha ja osaleda aktiivses võitluses.

 Eesti U18 kõige kõvem kaitsemees on kahtlemata Artjom Anufrijev. Noormees, kelle hokitee algas piirilinnas Narvas. Eesti hoki pealinnakski tituleeritud linna PSK klubis. Ja algas kohe kaitsemänguga. Narva kogenud treenerid on mitme teisegi spordipoisi puhul läinud koguni selleni, et läinud vanematele koju ja rääkinud, et teie pojal on silma selle mängu peale ja törts mõistustki – teda võib ees oodata roll kaitses.

Ja suures laias ilmas on kaitsemängijad just eriti tublisti tasustatud. Ma ei räägi ühest-kahest imemehest, kes kamaluga pappi kokku ajavad ründeliinis, aga keskmisest paremast hokimehest kui sellisest. Hea kaitsemängija on lihtsalt hindamatu.

Artjom on hea kaitsemängija, kes jagab hokimängu põhitõdesid. See on meeskonnamäng, kus just kaaslastel on oluline roll. See on kiire mäng, kus tubli tööga saab ja tuleb katta oma partnereid. Ja tihti on valgusfookus suunatud käed püsti staarile, kes on just löönud värava. See on hetkerõõm ja moment, mis kestab sekundeid. Mäng on aga 60 minutit pikk ja need kiired eduhetked vaid murdosa sellest ajast. Tugev rügamine taga aga läbi mängu hoopis teistmoodi mõnu pakkuv tegevus. Vastaste takistamine, litri äralöömine väravajoonelt, kui kõik on juba ahastuses, tugev kehamäng ning töö meeskonna heaks, need asjad pakuvad kõva töömoraaliga hokimehele naudingut küllaga.

Artjomile meeldib rääkida mängust ja sellest tehtud tööst. Väljakul rahulik ja keskendunud töömees läheb põlema, kui ta kirjeldab olukordi, kus tal oli võimalik oma meeskonda aidata. Ta analüüsib ja samas toob sisse emotsioonid. See on äge.

Artjomi elus on hoki kesksel kohal. Esmalt viis just see mäng poisi ida suunas. Ning Peterburgi klubid Serebrjannõe Lvõ ja Varjagi, HK Dmitrov, Podolski Vityaz, Cherepovetsi Severstal on kõvad meeskonnad ning nendesse pääsemine räägib Artjomi kvaliteedist. Peterburgi regioonis on Artjomil tänaseni hea kaitsemängija kuulsus. Tänavu paar kuud tagasi Soomes Järvenpääl toimunud U17 tippturniiril tundsid mitmed Venemaa hokikoondislased Artjomi kohe ära.

Järvenpää ja Soome on uus väljakutse noore Anufrijevi hokiteel. Julge ja selge sammu tegi noormees mullu augustis kui asus hokimängu nimel täiesti uude keele- ja kultuuriruumi, kui kolis nüüd läände, Soome. Üksi, ilma vanemate igapäevase juuresolekuta. Läks kooli Keraval ning hakkas hokit mängima KJT Haukati meeskonnas. Klubis on siiski mitu Eesti hokipoissi, kelle kohalolek on Artjomi kindlasti aidanud. Esimene hooaeg on kohe-kohe selja taga ning edasi on kõik juba kindlasti lihtsam.

Linnupilt logol on siis Artjomile tuttav juba ligi aasta enne kui see ka koondisesärgil noormehe rinda ehib. Meeskonna tähtsust igal hetkel rõhutav noormees, teab, et parvena koos tegutsevad linnud on ju ka meeskond, kus igal indiviidil on oma roll. Ning üheskoos tehakse tulemus.

Ning Tallinna U18 turniiri järel, kui paljudel hokipoistel on hooaeg ühel pool, on Artjom juba teel varahommikusele lennule. See viib Soome ja Tamperele, kus päev pärast U18 MM turniiri mängitakse välja B2 (2001. aastal sündinute ja nooremate) Soome SM-Lliiga medalid. Artjomi KJT Haukat tuli play offi viimase ehk kaheksanadana ja purustas sarja põhiturniiri võitja Tampere Ilvese 3:1 ja 9:1. Nüüd on ees Final Four. Ja meeskonnakaaslased ootavat Arat (nii nagu teda kutsutakse Soomes) Tamperele. Tema on osa ka sellest tööst.

Artjomi nii nagu iga spordimeest innustavad medalid ja autasud. Neid on tal laste- ja noortehokist küllaga. Samas naudib Artjom tõsise kaitsemängijana veel hoopis mõnu, mida pakub raske töö. Artjom on selle Eesti U18 meeeskonna töömehe võrdkuju.

Ning minu arvates on päev pärast 8:0 võitu igati asjakohane rääkida meie meeskonna kaitsemeestest: Dilan Savenkovist ja Artjom Anufrijevst. Kahest samas nii erinevast kuid siiski sarnasest hokipoisist.

Ning vanemad, kui viies järgmine kord poisi hokimängule ja avastate, et treener on pannud teie võsukese kaitsesse, siis see ei ole karistus, vaid hoopis võimalus.

AUTOR: Ahti-Kullervo Jõgi

Attachment

29598260_1818129221545345_8787690624183430508_n