Tiit Karuksi kommentaar: NHL ja olümpiahoki. Mis juhtub Pyeongchangis?

Tiit Karuksi kommentaar: NHL ja olümpiahoki. Mis juhtub Pyeongchangis?

Viie viimase taliolümpia ajal on NHL teinud oma kalendris vaheaja ja maailm on näinud kõiki säravamaid hokitähti Gretzkyst ja Lemieuxśt Crosbyni.. Niisiis: Nagano 1998, Salt Lake City 2002, Torino 2006, Vancouver 2010 ja Sotši 2014. Naganos pälvis kulla Tšehhi Salt Lake´is Kanada, Torinos Rootsi, Vancouveris ja Sotšis taas Kanada.

Huvilised nautisid absoluutset kõrgtaset, mängijad läksid meeleldi jääle oma kodumaa eest. NHLi seisukohalt ideaalse lahenduse pakkusid Salt Lake ja Vancouver. Esiteks toimusid mängud Põhja-Ameerikas, NHLi koduturul. Teiseks olid kullamängudes vastamisi Kanada ja USA.

Mäletan, kui usutlesin Torinos pärast Kanada koondise avapressikonverentsi koondislasi John McCabe´i, Rob Blake´i ja Joe Sakicit. Kõik kolm kuulsust kinnitasid, et oma riigi esindamine olümpial on vallandanud ülivõimsa emotsiooni, see on auküsimus.

Tõsi, enne Sotši olümpiat oli olukord juba teistsugune: Rahvusvaheline Jäähokiliit IIHF ja NHL jõudsid mõlemaid pooli rahuldavale kokkuleppele alles seitse kuud enne mängude algust. Ja nüüd, vähem kui aasta enne Pyeongchangi olümpiat teatas NHL, et ei näe argumente, mis veenaksid klubiomanikke olümpiapausi mõistlikkuses.

See oleks maailmahokile suur löök. Olümpiaturniir ilma NHLi mängijateta oleks lahjemast lahja. Nõnda on üsna loomulik, et NHLi avaldus vallandas emotsioonidetulv nii siin-kui sealpool Suurt Lompi.

NHLi otsust arvustas teravalt tippliiga mängijate ametiühing. Väljavõte nende avaldusest: „ (…) Antud otsuse langetas ainult ja ainult NHL. See on väga kahetsusväärne jäähoki, mängijate ja miljonite truude jäähokifännide jaoks.“

Samas on näiteks Washington Capitalsi omanik Ted Leonsis kinnitanud, et ei kavatse kavatse keelata klubi staarmängijal Aleksandr Ovetškinil olümpial osalemast. Ovetškin on seejuures juba varem kinnitanud, et kavatseb igal juhul olümpiaturniiril mängida.

ROKi sakslasest president Thomas Bach avaldas lootust, et NHLi mängijad ikkagi osalevad. Elame, näeme.

Järgmises kommentaaris üritan kirjeldada mind vallanud emotsioone, kui 2002. aastal Salt Lake Citys õnnestus ETV kommentaatorina kohapeal vahendada kõiki olulisemaid kohtumisi.

FOTOL: Kanada koondis rõõmustamas kodujääl Vancouveris olümpiakulla üle

Attachment

Canada2010WinterOlympicsOTcelebration