Kauge lennuga pääsuke: Dilan Savenkov

Kauge lennuga pääsuke: Dilan Savenkov

Suitsupääsuke on lind, mis Eestist lendab ära tavaliselt augustis ja suund viib Aafrika poole. Pikk lend seda väikest lindu ei heiduta. Tuhanded kilomeetrid oma eesmärgi saavutamise nimel on köömes.

Eesti hokipääsuke #7 sellel Tallinna turniiril on samuti vägeva lennuga noormees. Dilan Savenkovi on viinud hokilend pärast Tallinna HC Vipersi aastaid Soome kaudu hoopis Ameerikasse.

Kõik algas siiski vanas heas Jeti jäähallis ja Dmitri Kisselevitsi käe all. Dilan oli grupi üks nooremaid, kuid algusest peale tragi ja edasipürgiv hokipoiss. Ning ebatavaliselt Eesti hokimaastikul, kus kõik pürgivad ründemängijaks, on noormees aegade algusest teinud tegusid kaitses. Ning löönud väravaid sellel positsioonil mitte vähem kui üle keskmise ründemängijatest võistkonnakaaslased.

HC Vipersi järel suunas Dilan pilgu esmalt Saksamaa suunas, kuid sealt anti head nõu minna hoopis põhja poole ning Espoo Bluesi. Dilani ema Kristiina on endine tipp-iluuisutaja ning teab kaht asja raudkindlalt: jääspordis läbi löömiseks on vaja sportlikkust ja uisutamist. Ajal kui mitmed noorsportlased spetsialiseeruvad, ja seda mitte üksnes Eestis, vaid laialt kogu maailmas, kitsalt ühele spordialale, on Dilan olnud mitmekülgsem. Hoki kõrval on noormehe sporditeel märgilise tähtsusega karate, milles noormees on tulnud kahel hooajal Eesti noortemeistriks!

Espoo Bluesis võitles andekas hokipoiss kohe välja suure rolli. See baseerus uisutamisel. Ema Kristiina kõrval on selle õpetamine suur osa Sasha Malkovil. Mehel, kes on treeninud noori ümber maailma, aga ka mitmeid NHL-i staare nende karjääri tipphetkedel. Sest uisutamise täiendamine ei jookse mööda külgi maha isegi mitte siis, kui välja on jõutud hokimängijate unelmate tippu ehk NHL-i.

Kirjandusklassikast laenatud lause, et tegelikult on tema Liivimaa parim ratsutaja parafraseerides uisutamist ja Eesti hokikoondisi kirjeldab Dilanit küll. Noormees liugleb jääl kergelt, pöörded, spurdid ja viraažid tulevad kui iseenesest. Neid on Soome kõrval harjutatud Ameerikas, kus Malkov püsivalt elab. Esmalt koliti Connecticut Jr Rangersi ridadesse ja tänavune hooaeg veedeti New Jersey Hitmeni ridades. See viimane tõi kaasa liiga finaalikoha, kus tuli siiski leppida kaotusega. Dilani taha asjad ei jäänud – Põhja-Ameerika spordis nii olulisel liiga All-Star mängul oli noormehe koht enesestmõistetav.

Dilani lend on viinud teda turniiridel esindama mitmeid eri meeskondi – Ameerika hokisüsteemis on show case´idel ja miniturniiridel väga suur roll. Dilan on nendel hinnatud mees. Ta on erinevate USA satside kõrval esindanud neil ka tugevat Venemaa klubi – Vitebski Vityazi.

Keeled ja nende oskamine on trump Dilani jaoks, kes on hakkama saanud siis nii vene-, soome, eesti- kui ka inglise keelses keelekeskonnas. See suitsupääsuke vidistab andekalt kõigis neis. Ning teab, et hoki kõrval on haridusel ja koolil suur roll.

Nüüd Tallinnas on tavaliselt numbrit 27 kandev nooruk eesti kaitse tugitala särgil number 7. Tal on oluline roll meie kaitsemängus, samuti ülekaalus. Füüsiline jõud, osav uisutamine ja hokis samuti ülioluline – kiired ja osavad käed – see komplekt iseloomustab Dilanit. Tulge teda vaatama Eesti viimases mängus. Eestis on linnuvaatlejatel teada, tuleb juhust kasutada. Sest linnud lendavad ära. Ka Dilani lend viib peatselt uuesti ookeani taha ning siis tuleb tema mängu nautima minna juba sinna.

AUTOR: Ahti-Kullervo Jõgi

Attachment

29792420_2033201197003433_4298050313719382016_n